Jednou z nepříjemných zdravotních komplikací, které mohou potkat během života každého, jsou bércové vředy. Vznikají často jako doprovodný projev při onemocnění žil, tepen či cukrovce. Bércové vředy mohou rovněž vyvolat úrazy, nebo nepříznivé klíma. Ať už je to přílišný chlad či naopak horko. Často se objevují na těle jak v důsledku prodělaného nádorového onemocnění. Tak při chronických nemocech autoimunitních, hematologických a často i lymfatických. Bércový vřed má podobu defektu kůže, který se postupným rozkladem a odumíráním tkáně stává dlouhodobým problémem.
A jeho úplné vyléčení je přirovnáváno k zázraku. Jeho název je odvozen od bérce, kde obvykle vzniklá. První příznaky nelze přehlédnout. Nejdříve dojde k viditelnému zhoršení kůže v těchto místech. Nejenže se ztenčuje a vysychá, ale často se objeví zarudnutí s následným otokem a svědivým ekzémem. Který mokvá. Barva vředu mívá tmavě červenou barvu. Předcházet vzniku bércových lze. Sice se to nepodaří vždycky, ale rozhodně to stojí za vyzkoušení. Nejlepší cestou ke zdraví je pohyb. A jinak tomu není ani v tomto případě. Protože se bércové vředy tvoří na dolních končetinách, je v případě podezření na jejich vznik, potřeba si dopřát přiměřený každodenní pohyb. Ať už formou rychlé chůze či běhu. A v současnosti oblíbeného nordic walkingu. V případě sedavého zaměstnání nezapomínat na protažení nohou během pracovního dne.
Stačí se pravidelně postavit a vypnout se vícekrát na špičky. Čímž se dosáhne potřebného krevního oběhu. Kterým jsou zásobeny žily a cévy nohou. Stejně tak je nutné dodržovat vyváženou stravu. S dostatečným množstvím zeleniny a ovoce. Zdravé tuky a nezbytné bílkoviny jsou rovněž v jídelníčku nezastupitelné. Pitný režim by v prevenci zdravého stylu měl být samozřejmostí. Ulevit unaveným nohám je možné jejich vyvýšením nad zbytek těla. Buď podložením polštářku, nebo umístěním na podložku, která je umístěná nad výši těla. Přejeme všem, aby se jim toto bolestivé onemocnění vynuhlo obloukem a udrželi si dolní končetiny ve zdraví.