Toužíte po rodinném domku? Není divu. Soukromí a možnost pobytu na zahradě, v klidu a v zeleni, láká nejednoho z nás. Můžeme se, ale dostat do svízelné situace. Za pořízení domu často vydáme veškeré, své těžce našetřené finance nebo jsme nuceni uvázat na sebe několika letou hypotéku. Není tedy divu, že bychom si přáli alespoň v příštích letech, omezit výdaje za bydlení v domě na minimum. K tomu by nám měla posloužit výstavba ekonomického domu.
Co je vlastně ekonomický dům?
Ekonomický dům, je dům s nízkoenergetickými náklady. Jinak se mu také říká dům pasivní. Bydlení v takovém domě vám ušetří finanční výdaje za náklady na vytápění. Má ještě spoustu jiných výhod. Bydlení v takovém domě je komfortnější. V důsledku stálého přívodu čerstvého vzduchu a filtrací, které vzduch pravidelně pročišťují, se nemusíte obávat tvorby nebezpečných plísní, kterým se občas ve starších zástavbách nevyhnete. Dům totiž funguje na principu využití vlastních tepelných zdrojů. Tepelné ztráty v těchto domech jsou minimální. Fungování je na bázi rekuperace, což znamená, řízené větrání a tím zpětný zisk tepla. Hojně se využívá slunečního záření, jako tepelného zdroje. Je tedy důležité umístit dům na vhodnou světovou stranu. Ideální je tedy strana jižní. Samozřejmě ne vždy je možné tyto podmínky splnit. Pokud je to možné, neměl by dům být světelně omezen jinou zástavbou. Rozčlenění prostor v domě, by nemělo být příliš složité, aby teplo mohlo bez zábran pronikat do všech místností a koutů.
Důležité je, aby byl celý dům kvalitně a dobře izolován. V tom tkví úspěch správného fungování rekuperace.
Než se do stavby takového domu pustíte, zjistěte si co nejvíce informací a upřesněte si, co od takového domu očekáváte. Předejte případnému zklamání.
Počítejte s tím, že stavba nízkoenergetického domu je sice nákladnou záležitostí, ale do budoucna se vám jistě vyplatí.