Ano, tak si říkají. Stormchasing, neboli v češtině nahánění/lovení bouřek je nejen velice zábavný a adrenalinový koníček, ale i velice společensky prospěšný z meteorologického hlediska. Jeho počátky sahají do Spojených států amerických. Tam se nachází oblast, kde se velmi často vyskytují tornáda. Nese jméno Tornado Alley a právě tam se začaly tvořit skupiny nadšenců, kteří za pomoci radaru na střeše vozidla hledají bouřky, sledují je a čekají, jestli se v nich nevyvine tornádo.
Jsou čtyři druhy Stormchaserů:
Vědci
Zkoumají, kdy bouřky vznikají, jaký mají průběh, projevy a jaký mají na okolí dopad. Měří rychlost větru, sbírají radarová data a poté je zkoumají a přispívají k lepšímu porozumění těchto rozmarů počasí. Jsou to výzkumníci na slovo vzatí. Nesedí jenom někde v laboratoři, ale vrhají se přímo do ryzího dění.
Meteorologové
Vydávají se na lov s účelem potvrdit domněnky vědců a ověřit je v praxi. Dála jsou důležití pro monitoring a včasné varování před hrozbami například již zmíněným tornádem. Vždy jsou v kontaktu s nějakými veřejnými médii a přinášejí čerstvé zpravodajství z postižených oblastí.
Kameramani
Tito lidé vyhledávají extrémní počasí pro svou obživu, kdy se snaží natočit co nejvíce materiálu, aby ho posléze prodali televizním stanicím za nemalé sumy. Tyto záběry jsou pak použity ve zprávách nebo v dokumentech.
Amatérští dobrodruzi
Nikdo jiný, než lidé hledající nebezpečí a adrenalin. Jen tváří v tvář ničivé síle tornád se cítí ve své kůži a utíkají tak od svého nudného života. Existují dokonce agentury, které zprostředkovávají pravý lov tornád.
V České republice (ač by to člověk neřekl) se také objeví v průměru jedno tornádo ročně, proto i zde máme početnou základnu nadšenců do počasí. Největší sdružení, které zastřešuje tyto činnosti je Amatérská Meteorologická Společnost, která má i svou vědeckou činnost a úzce spolupracuje s ČHMÚ.
A proto, pokud se také chcete angažovat v tomto bouřlivém hobby, nemusíte kvůli tomu jezdit až do USA, ale můžete zůstat v naší české kotlině.