Většina z nás se rozhoduje nebo se již rozhodla pro vlastní bydlení. Pokud se této problematice již věnujeme můžeme vidět, že taková výstavba není levná záležitost. Musíme zaplatit nemovitost pak samotný materiál a mezitím všelijaké poplatky a pokuty. To nás ve výsledku může vyjít až na několik milionů korun. Samozřejmě se jedná o investici na celý život, ale kde tolik peněz vzít.
Pokud je nemáme na spořícím účtu nebo jsme právě nevyhráli loterii musíme se obrátit na banky. Ty nám jsou samozřejmě ochotny půjčit, ale pouze v případě, že splňujeme veškeré podmínky pro jejich získání. Základní podmínkou je ručení. Vždy musíme ručit nějakou hodnotnou movitou věcí, nejčastěji pak nemovitostí. Zde soudní znalec určí hodnotu, ale nesmíme se příliš radovat. Banka poskytne pouze takovou cílovou částku, která se rovná maximálně 70 % hodnoty nemovitosti.
Kromě zástavy banka vyžaduje také výpis z registru dlužníků a doložení stálého příjmu. Když jednu z těchto základních podmínek nesplňujeme nemůžeme čekat, že peníze získáme. Banka navíc své peníze uvolňuje postupně, a navíc na pouze předem stanovený účel. Pokud využití úvěru nedodržíme o všechny peníze přijdeme.
Pro ty méně šťastné jsou tady nebankovní společnosti. U těch je však zapotřebí se mít neustále na pozoru. Tyto společnosti jsou nebankovní, jelikož se jim nepodařilo získat bankovní licenci, tu uděluje centrální banka, v našem případě Česká národní banka, společnostem, které splňují podmínky pro statut banky.
Ostatní společnosti, tedy ty nebankovní se musí spokojit se svými službami. Většinou poskytují to samé, ale jelikož nevyžadují tak velkou zástavu navyšují riziko. To se může dostat až k procentům, které se rovnají pojmu lichvářství.
Jejich hlavní výhodou je nebankovní nebo také americká hypotéka. Ta má stejné vlastnosti jako standardní hypotéka, ale není u ní předem stanovený účel. Tudíž si můžeme splátky rozložit klidně i na období 30 let a splácet s nízkou úrokovou sazbou, a navíc nemusíme předem udávat účel využití peněz.