Sladký jako med

Když se zeptáte dětí, jak vypadá včelař, tak vám možná odpovědí, že je to takový zakuklený pán. Výbava včelaře je vskutku impozantní a potkat ho někde v noci v lese, tak asi vezmete nohy na ramena.

včela

Proč popularita tohoto koníčku tak stoupá?

Med je žádaný artikl. Jeho ceny každý rok stoupají a kvalita toho, který koupíte v obchodech, je poněkud nejistá. Kdo by tedy nechtěl mít vlastní a ještě si tím něco přivydělat, když ho bude prodávat sousedům a známým? Zároveň máte hezký, chutný a zdravý dárek pro přátele a rodinu, nehledě na další vedlejší včelí produkty, které můžete od svých včeliček získat.

Na místo náročné včely moc nejsou. Záleží jen na tom, kolik úlů si chcete pořídit. Kdo to bere ve velkém, postaví někam na kraj lesa maringotku, v menším vám stačí třeba 3 úly v rohu zahrady. Důležité pro včely je dostatek potravy. Tedy kvetoucí stromy, pole, louky, les v blízkém dosahu. Pořízením úlů vaše práce ale nekončí. Stát se včelařem není zas tak jednoduché. Nejlépe uděláte, když se necháte od někoho zaučit. Hodně informací a videí najdete také na internetu. Začít můžete třeba i s jedním včelstvem, ale nezapomínejte na to, že i mezi včelami se šíří různé choroby nebo během zimy můžete o včelstvo přijít. Známý a obávaný je včelí mor. Spálit se pak musí celý chov a to chovatele zamrzí.

Jako včelař se musíte registrovat ve svazu chovatelů, aby byla všechna včelstva pod kontrolou, právě kvůli šíření nebezpečných nákaz. Každý rok vás pak navštíví veterinář, aby včelstva zkontroloval. I vy je musíte pravidelně kontrolovat a v případě potřeby dokrmovat. Výhodou včelaření je, že ho můžete dělat třeba jen víkendově. Nemusíte se věnovat včelám každý den.

roj

Než ale začnete, tak si zjistěte, zda nejste na bodnutí včely alergičtí. To by nebyl pro chov dobrý začátek. Protože i když jste chráněni speciálním oblekem, tak vždy nějaké to žihadlo inkasovat budete.